XVI Premios Mestre Mateo: “Dhogs” arrasa con 17 nominacións

 

 

O filme de Andrés Goteira segue acumulando protagonismo e, como era de esperar, foi o que máis nominacións sumou a pasada semana no listado de filmes aspirantes ós premios do audiovisual galego. Ata 17 nominacións entre 15 categorías. Séguelle A estación violenta (Anxos Fazáns) con 8, e Os fillos do sol (Ramón Costafreda, Kiko Ruiz Claverol) con 7. En canto a series destacan, O final do camiño, con 7 e Serramoura con 6.

 

CATEGORÍAS DE PRODUCIÓN

MELLOR ANUNCIO PUBLICITARIO:

Conserveiras do noso (Miss Movies)
Imposible sen ti 2017 (Tex 45 Producións en colaboración con Ainé Producións)
Machismo on the road de Galuresa (300 kilos)
Vegalsa Navidad (Mondotropo)

MELLOR CURTAMETRAXE DE AMINACIÓN:

Galesauros (David Saborido)
The neverending wall (Abano Producións)
Paquita (Facultade de Ciencias da Comunicación UDC)
Sinceramente, yo ya no razono (David Fidalgo Omil)

MELLOR CURTAMETRAXE DE IMAXE REAL:

A muller invisible (Islandia Producciones e La Panificadora Estudios)
Escarabana (Amanita Films)
La Madrina (Henar Sancho)
Matria (Sombriza Films – Álvaro Gago, Alberto Gago e José Gago-)

MELLOR DOCUMENTAL:

A batalla descoñecida (Agallas Films)
Castelao. De chumbo a verba (Miguel López e Abella Creativa)
O tempo futuro (Y la nave va)
Vigo 1972 (Emilio J. Fernández Villar – Arthur Gordon)

MELLOR LONGAMETRAXE:

Dhogs (Gaitafilmes e Pixel Films)
A estación violenta (Matriuska Producciones)
Os fillos do sol (TVG, TV3, Portocabo e Diagonal TV)
Trinta lumes (Lasoga Films e Dianatoucedo Films)

MELLOR PROGRAMA TV:

ADN galego (Tempada 1) (TVG e Portocabo)
Land Rober Tunai Show (Tempada 3) (TVG e CTV en colaboración con Destino Bergen)
Que casas! (Tempada 5) (Tamboura Films)
A Revista Fin de Semana (Tempada 2017) (TVG)

MELLOR SERIE DE TELEVISIÓN:

Era visto! (Tempada 11) (Produción Zopilote e TVG)
O final do camiño (Capítulos 1-8) (Voz Audiovisual, CRTVE e CRTVG)
Serramoura (Capítulos 62-98) (Voz Audiovisual e CRTVG)
Vidago Palace (Capítulos 1-6) (TVG, RTP, Hop! e Portocabo)

MELLOR SERIE WEB:

As aventuras de Po (Capítulos 2-7) (Illa Bufarda)
Galicia Crime (Capítulos 3-6) (Cousas Veredes)
Generación wifi (Tempada 1) (Araceli Louro e Julia Castro)

MELLOR DIRECCIÓN DE PRODUCIÓN:

Ana Míguez e Marta Lima (Vidago Palace, Capítulos 1-6)
Ana Míguez e Albert Morera (Os fillos do sol)
Paula Fernández (O final do camiño, Capítulos 1-8)
Suso López (Dhogs)

MELLOR GUIÓN:

Alberto Guntín, Lidia Fraga, Jacobo Díaz, Roberto G. Méndez, Araceli Gonda, Enrique Lojo,
Benigno López, María Ferreiro, Iago Mariñas e José Rubio (Serramoura, Capítulos 62-98)
Andrés Goteira (Dhogs)
Ángel Santos, Xacobe Casas, Anxos Fazáns e Daniel Froiz (A estación violenta)
Diana Toucedo (Trinta lumes)

MELLOR INTERPRETACIÓN FEMININA DE REPARTO:

Bárbara Grandío (A historia dun satélite)
Luisa Merelas (Juana de Vega, vizcondesa do arado)
María Costas (Dhogs)
Susana Sampedro (Serramoura, Capítulos 62-98)

MELLOR INTERPRETACIÓN FEMININA PROTAGONISTA:

Melania Cruz (Dhogs)
Nerea Barros (A estación violenta)
Sabela Arán (Viradeira, Capítulos 1-7)
Sonia Castelo (Juana de Vega, vizcondesa do arado)

MELLOR INTERPRETACIÓN MASCULINA DE REPARTO:

Antonio Durán “Morris” (Dhogs)
Carlos Blanco (Dhogs)
Miguel de Lira (Dhogs)
Monti Castiñeiras (Serramoura, Capítulos 62-98)

MELLOR INTERPRETACIÓN MASCULINA PROTAGONISTA:

Alberto Rolán (A estación violenta)
Federico Pérez (Era visto!, Tempada 11)
Iván Marcos (Dhogs)
Javier Rey (O final do camiño, Capítulos 1-8)

MELLOR MAQUILLAXE E PERRUQUERÍA:

Ana Coya (Dhogs)
Chicha Blanco, Vicen Veti (Os fillos do sol)
Lourdes Briones e Amparo Sánchez (Juana de Vega, vizcondesa do arado)
Raquel Fidalgo, María Barreiro e Patricia Vilela (O final do camiño, capítulos 1-8)

MELLOR MONTAXE:

Juan Galiñanes e Andrés Goteira (Dhogs)
Diana Toucedo, Anxos Fazáns e Iria Silvosa (A estación violenta)
Diana Toucedo e Ana Pfaff (Trinta lumes)
Marisol Torreiro, Dani Castro, Óscar González, Lu Rodríguez, Enrique Moro, Pablo Muñoz,
Carolina Lorenzo e Pablo Paz (Serramoura, Capítulos 62-98)

MELLOR MÚSICA ORIXINAL:

Germán Díaz (Dhogs)
Manu Riveiro (O final do camiño, Capítulos 1-8)
Sergio Moure de Oteyza (A batalla descoñecida)
Xavi Font (Os fillos do sol)

MELLOR REALIZACIÓN:

Carmen Varela (A Revista Fin de Semana, Tempada 2017)
Dani Viqueira Carballal e Veru Rodríguez Rodríguez (Tesouros no faiado, Tempada 1)
José Villaverde (Land Rober Tunai Show, Tempada 3)
Lautaro Herrera Batallán e Gael Herrera Batallán (Que casas!, Tempada 5)

MELLOR SON:

David Machado e Javier Pato (Dhogs)
Oriol Gallart (Trinta lumes)
Rubén Bermúdez e Víctor Seixo (Viradeira, Capítulos 1-7)
Xavi Souto (A estación violenta)

MELLOR VESTIARIO:

Alicia Dapena e Lola Dapena (Os fillos do sol)
Arantxa Domínguez (Juana de Vega, vizcondesa do arado)
Lorena Gutiérrez (O final do camiño, Capítulos 1-8)
María Porto (Dhogs)

OS PROXECTOS MÁIS VOTADOS

Dhogs, finalista 17 veces en 14 categorías

Mellor Guión Andrés Goteira
Mellor Dirección de Fotografía Lucía Catoira Pan
Mellor Dirección de Arte Noelia Vilaboa
Mellor Montaxe Juan Galiñanes e Andrés Goteira
Mellor Música Orixinal Germán Díaz
Mellor Son David Machado e Javier Pato
Mellor Vestiario María Porto
Mellor Maquillaxe e Perruquería Ana Coya
Mellor Dirección de Produción Suso López
Mellor Dirección Andrés Goteira
Mellor Interpretación Masculina Protagonista Iván Marcos
Mellor Interpretación Feminina Protagonista Melania Cruz
Mellor Interpretación Masculina de Reparto Antonio Durán “Morris”
Mellor Interpretación Masculina de Reparto Carlos Blanco
Mellor Interpretación Masculina de Reparto Miguel de Lira
Mellor Interpretación Feminina de Reparto María Costas
Mellor Longametraxe Gaitafilmes e Pixel Films

A estación violenta, finalista en 8 categorías

Mellor Guión Ángel Santos, Xacobe Casas, Anxos Fazáns e Daniel Froiz
Mellor Dirección de Fotografía Alberte Blanco AEC
Mellor Montaxe Diana Toucedo, Anxos Fazáns e Iria Silvosa
Mellor Son Xavi Souto
Mellor Dirección Anxos Fazáns
Mellor Interpretación Masculina Protagonista Alberto Rolán
Mellor Interpretación Feminina Protagonista Nerea Barros
Mellor Longametraxe Matriuska Producciones

O final do camino, en 7

Mellor Dirección de Arte Ángel Amaro
Mellor Música Orixinal Manu Riveiro
Mellor Vestiario Lorena Gutiérrez
Mellor Maquillaxe e Perruquería Raquel Fidalgo, María Barreiro e Patricia Vilela
Mellor Dirección de Produción Paula Fernández
Mellor Interpretación Masculina Protagonista Javier Rey
Mellor Serie de Televisión Voz Audiovisual, CRTVE e CRTVG

Os fillos do sol, en 7

Mellor Dirección de Fotografía Xavier Gil
Mellor Dirección de Arte Antonio Pereira
Mellor Música Orixinal Xavi Font
Mellor Vestiario Alicia Dapena e Lola Dapena
Mellor Maquillaxe e Perruquería Chicha Blanco, Vicen Veti
Mellor Dirección de Produción Ana Míguez e Albert Morera
Mellor Longametraxe TVG, TV3, Portocabo e Diagonal TV

Serramoura, en 6

Mellor Guión Alberto Guntín, Lidia Fraga, Jacobo Díaz, Roberto G. Méndez, Araceli Gonda,
Enrique Lojo, Benigno López, María Ferreiro, Iago Mariñas e José Rubio
Mellor Montaxe Marisol Torreiro, Dani Castro, Óscar González, Lu Rodríguez, Enrique Moro,
Pablo Muñoz, Carolina Lorenzo e Pablo Paz
Mellor Dirección Miguel Conde, Jorge Saavedra, Manuel Espiñeira, Simón Casal e Juan Galiñanes
Mellor Interpretación Masculina de Reparto Monti Castiñeiras
Mellor Interpretación Feminina de Reparto Susana Sampedro
Mellor Serie de Televisión Voz Audiovisual e CRTVG

Juana de Vega, vizcondesa do arado, en 5

Mellor Dirección de Arte Alexandra Fernández
Mellor Vestiario Arantxa Domínguez
Mellor Maquillaxe e Perruquería Lourdes Briones e Amparo Sánchez
Mellor Interpretación Feminina Protagonista Sonia Castelo
Mellor Interpretación Feminina de Reparto Luisa Merelas

Trinta lumes, en 5

Mellor Guión Diana Toucedo
Mellor Dirección de Fotografía Lara Vilanova
Mellor Montaxe Diana Toucedo e Ana Pfaff
Mellor Son Oriol Gallart
Mellor Longametraxe Lasoga Films e Dianatoucedo Films

A Revista Fin de Semana, (3)

Mellor Realización Carmen Varela
Mellor Comunicador/a de Televisión María Solar
Mellor Programa de Televisión TVG

Land Rober Tunai Show, (3)

Mellor Realización José Villaverde
Mellor Comunicador/a de Televisión Roberto Vilar
Mellor Programa de Televisión TVG e CTV en colaboración con Destino Bergen

A batalla descoñecida, (2)

Mellor Música Orixinal Sergio Moure de Oteyza
Mellor Documental Agallas Films

Era visto! (2)

Mellor Interpretación Masculina Protagonista Federico Pérez
Mellor Serie de Televisión Produción Zopilote e TVG

Que casas! (2)

Mellor Realización Lautaro Herrera Batallán e Gael Herrera Batallán
Mellor Programa de Televisión Tamboura Films

Vidago Palace (2)

Mellor Dirección de Produción Ana Míguez e Marta Lima
Mellor Serie de Televisión TVG, RTP, Hop! e Portocabo

Viradeira (2)

Mellor Son Rubén Bermúdez e Víctor Seixo
Mellor Interpretación Feminina Protagonista Sabela Arán